grabbo
Hej,

Gav mig ut på internet för att finna hjälp hur jag bör gå till väga, få inspiration och bra tips vad som är bra/mindre bra i växtväg. Saken är den att jag nyligen flyttat till ny bostad och vardagsrummet är i stort sätt tomt (så när som soffa, soffbord, tv).

Vad kan ni behöva veta för att lämna vettig info?

Rummet i fråga är 4m*4,5m
2.7m högt till tak.

Enda fönstret är mitt på kortsidan + balkongdörren(tot 1.6m brett).

Söderriktat rum så solen börjar stråla in från kl 14 till solnedgång just nu.



Jag gillar stora växter, orkideér och hoppas få till ett frodigt och grönt rum. Jag gissar att jag kan behöva extra ljuskällor för att få det tip top?


Jag vet att det kanske är lite för generell fråga som är rätt svår att lämna svar på. Önskar iaf lite tips på hur jag ska börja. Kanske någon länk där man kan få inspiration. Jag har inte hittat något här ännu så om jag missat nån tråd får ni gärna hänvisa mig dit :-)

vindspel
http://www.mobackes.se/Produkter/skotselrad_krukvaxte.htm

http://sv.wikipedia.org/wiki/Lista_%C3%B6v...krukv%C3%A4xter

Du kan också gå in på www.blomsterlandet.se

Lycka till
Eva-Helene
Mina förslag till krukväxter: Monstera, Dracenor (finns många olika), Paraply-aralia, Silver-aralia, stor Fredskalla, Murgröna, Gullranka, Porslinsblommor......Gå till biblioteket och låna några böcker om krukväxter och läs på om de olika växternas ljuskrav, en del kan stå i fönstret medan andra gärna står en bit in i rummet.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon