N-O Mårtenson
Det finns en naturlig fiende till mördarsnigeln (Arion lusitanicus). Det är en liten mask, en nematod (Phasmarhabditis hermaphrodita). Denna nematod kryper in i snigelns mantelhåla och infekterar snigeln med en bakterie som den sedan lever av och förökar sig. Snigeln dör och nematoderna söker upp ett nytt offer. Denna nematod kan odlas och användas att biologiskt bekämpa mördarsnigeln.

Nematoden finns i de flesta länder i Europa och där den finns, är det tillåtet att använda nematoden som bekämningsmedel. Nyligen fann forskare från Bioforsk nematoden i Norge och nu kan den användas där. Den har inte hittats i Sverige, därför är inte bekämpning av mördarsniglar med denna nematod tillåten i landet. När den nu har hittats i Norge är det lite konstigt att den inte har hittats i Sverige, men man har egentligen inte heller letat efter den.

Nu skissas på förutsättningarna för att starta ett FORSKNINGSPROJEKT med forskare från både Sverige och Norge för att konstatera om nematoden finns i Sverige. Det är ett omfattande arbete att först konstatera om en snigel är infekterad och sedan bestämma om det är rätt nematod. Men framför allt - det behövs ca 500 st sniglar från hela Sverige. Det är där INTRESSEANMÄLAN kommer in. Är du intresserad av att deltaga och vara en av förutsättningarna för projektet genom att samla in och skicka sniglar från din trädgård eller närområdet?

Skicka då en INTRESSEANMÄLAN till mig på nom@mitek.se

Bästa hälsningar

Nils-Ove Mårtenson
*Ulrica*
smiley_small_hug.gif tongue.gif tummenupp.gif biggrin.gif bravo.gif smile.gif yahoo.gif w00t.gif 000.gif laugh.gif yes.gif
CurlySue
tjohoo..
hur många vill du ha??
hehe...
stackars posten.... kommer inte det att börja lukta om sniglarna?
torvan
Äntligen! Som jag har väntat på att den ska bli laglig här också.
Jag ska åka ut på vårt snigel bb (jättekompost)
på kolonin och skicka dig några thanks.gif torvan
*Ulrica*
Jag har skickat intresseanmälan, men inte fått något svar. Har någon annan fått svar?
CurlySue
jag har fått svar..
torvan
Jag har också fått svar. Torvan
N-O Mårtenson
Hej ni som undrar!

Det har bara kommit in ett 10-tal intresseanmälningar, och jag är något förvånad över responsen. Jag har ändå gjort bedömningen, att det är möjligt via detta forum att engagera tillräckligt många "snigelplockare" för att kunna genomföra ett sådant projekt.

Detta tillsammans med övrig information om deltagande forskare, laboratoriekapacitet, taxonomer och samhörande kostnader har jag meddelat vår uppdragsgivare.

Nu är det upp till dom att bestämma sig för om de skall finansiera och genomföra projektet.

Jag har utlovat personlig information till de som har sänt in Intresseanmälan + sin e-postadress. Jag befinner mig under några dagar på resande fot, men jag återkommer per mail.

Bästa hälsningar från ett soligt Österlen - dock med mördarsniglar även här!

N-O Mårtenson
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon