Full version: Vita flygare
TSM
Är det någon som vet hur vi ska bli av med dessa små flugor, vi har prövat med såpavatten, men det har inte lyckats. Så är det någon som har någon bra ide så hör av Er. Mvh Lotta
Fenja
Hej och välkommen hit!
Här är ett tidigare svar på samma fråga, hoppas du har hjälp av det.
Mvh
Fenja
Åsa, mälardalen zon 2
Fast provado plus bör inte användas ifall man har ätliga växter.

Just nu kan man nog inte göra så mycket i växthuset om man har ätliga växter (tomater som fått sotdaggssvampar är ätliga bara att torka bort det svarta). När växthuset rivs ut kan man tvätta invändigt med ex. såpsprit, blir det kallt i vinter kan det nog ta död på en del. Nästa år kan man hålla nogrann uppsikt och märker man att det börjar komma vita flygare så finns det effektiv biologisk bekämpning, den lilla parasitstekeln Encarsia formosa som lägger sina ägg i vita flygarens sista larvstadie brukar funka bra även i hobbyväxthus men man måste starta tidigt det funkar inte så bra inte när det är en massa vita flygare i växthuset.

Det finns en firma som säljer biologisk bekämpning för privatpersoner numera nyttodjur , parasitstekeln hittas under namnet mjöllusparasitstekeln (mjöllus är ett annat namn på vita flygare)

Man kan även testa plantera lite tagetes i växthuset de sägs hålla de vita flygarna borta men det är nog inte 100% effektivt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon