så trevligt

du ska nog vänta tills den har fått rötter innan du planterar den i vitmossa. Så mycke mer kan jag inte hjälpa dig, jag vill också ha en keiki (med i heter det

)...
här kommer utdrag från orkidéprats hemsida:
"När keikin har ett par blad eller bulber och minst en handfull rötter som var är cirka fem cm långa så är den stark nog att planteras.
Börja med att försiktigt lossa keikin. Om det är en Dendrobium går det vanligen att bara bryta loss keikin från moderplatan. Om det handlar om en Brudorkidé kan man behöva skära av blomstängeln någon cm nedanför samt ovanför keikin och alltså plantera keikin med en bit av stängeln.
Plantera sedan keikin i en liten kruka. Ett bra riktmått är att använda en åtta cm stor kruka men storleken beror såklart på vilken sort som odlas. Vira in rötterna i vitmossa (Sphagnum) och placera i krukan. Tryck till extra vitmossa runt rötterna så plantan står stadigt. Alternativt kan en mediumgrov orkidékompost användas. Tillse dock att den är luftig."
Det kanske hjälper dig lite mera ännu