Full version: flytt av clematis
annika_h
Hej!
Ska flytta mina clematis som visseligen växer så det knakar, men de är helt felplanterade.
Nybörjare som jag fortfarande är (3 år med trädgård/landställe) så köpte jag den "mörkröda" Rouge cardinal som jag samplanterade med mina röda rosor. den är inte röd utan lila och skär sig med rosorna (ska köpa winter snow istället).
Till frågan; ska jag skära ned clematisen i samband med flytten? Är det ngt annat att tänka på? antar att hösten är bästa tiden?

Kajsa
Rouge Cardinal är en sen storblommig klematis, grupp 3 och dom beskär man på senhösten långt ner. Flytta den nerklippt, sent gärna i nov. om det går beroende på var du bor, är det för varmt kanske den börjar skjuta nya skott. Lägg några nävar benmjöl i gropen så får den en bra start i vår, kupa med jord och löv.
annika_h
tack för svaret, då behöver jag inte ha så bråttom!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon