Börje O
13-09-2007, 11:28
Jag har en bit in på tomten en enbuske, ca 7 m hög
Vill nu ha en ridå av vintergröna träd/buskar, som snabbt blir 6 m (på ömse sidor om enbusken)
Vad är mest snabbväxande?
Hur höga träd/buskar kan man plantera med framgång?
Vilken växtzon (vart i Sverige), och vad är det för mark? Man kan plantera hur stora träd/buskar som helst, men det blir mycket dyrare! Det är nog svårt att hitta något bra vintergrönt, men alternativt kan ju vara något som har tätt grenverk, eller behåller löven vintertid.
Börje O
13-09-2007, 11:44
Skåne. Matjord och sand.
Kostnad inte avgörande.
Poppel är väl snabbast, men det går ju också att köpa större träd. I skåne har
http://www.flyingeplantshop.se/ stort utbud av träd.
Om man har utrymme så brukar det bli finare att inte bara plantera en sort i en rad, utan blanda olika sorter och sätta dem om lott. Se gärna på kommunernas planteringar, där de blandar olika sorters träd och buskar. Slån & hagtorn ger bra insysnsskydd, eftersom de har så tätt grenverk. Medan andra, t ex avenbok, behåller löven vintertid.
6 meter i höjd på träd är en låg sluthöjd, och den är inte på något sätt omöjlig att vara nära med ett nyinköpt träd. Markförhållandena "matjord och sand" låter som antingen torr mark (om den är naturlig) eller torr och sammanpackad (om den ganska nyligen är anlagd). Du bör i sådana fall kolla på växtarter som tål torka.
Om det är insynsskydd från t ex granne du söker och hela området nedifrån till 6 m upp som sökes kan du kombinera t ex tall med högre buskar som idegran. Man kan också laborera mycket med enar, de finns också att beställa i större storlekar. Enar har den fördelen at de inte upplevs som så förmörkande, och de går också att kombinera med andra växer emellan.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.