Inga från Närke
01-10-2007, 09:33
Svårt att svara på förstår jag men vill kolla upp ändå.
Har någon här erfarenhet från djursjukhuset Annalysen i Örebro.
Har tid för operation av vår lilla Nemo den 10 okt. han ska ta bort höger höftkula p.g.a. att den är skadad och får inget blod. Skadades vid lek med stor hund för ca 9 veckor sedan.
Nu har jag hört att de inte ska vara så bra på operationer och ringde Strömsholm, men de vill ju inte svartlista någon så avgörandet ligger hos oss vart vi vill åka. Det som då avgjorde var att de inte hade någon tid förän om flera veckor för besök och då faller det redan där eftersom de sa på Annalysen att det brådskar.
Har någon av er erfarenhet av en sådan operation på hund med att ta bort hela höftkulan och att det sedan fungerar bra efter en rehabilitering och sjukgymnastik. Har sökt på nätet men inte hittat så mycket.
Skara djursjukhus (Blå stjärnan) ska vara bra på ortopedi. Får djur från hela sverige.
Ammoura
01-10-2007, 10:53
Har också hört att dom på Skara ska vara jätteduktiga.
Svårt att veta vart man ska ta sina djur.. känns som kompetensen kan skilja sig mycket på olika ställen.
Hoppas att operationen går bra iallafall.
herkules
02-10-2007, 19:35
jag har ingen egen erfarenhet av liknande operation men har träffat hundar som tagit bort höftkulan och det verkar fungera jättebra! hunden kan ju få en lite annorlund gång (fast det är inte säkert) men på de jag har träffat så har allt läkt fint, rehabiliteringen gått bra och hundarna har blivit smärtfria, vilket ju är det viktigaste. ju yngre hunden är när höftkulan tas bort desto bättre.
lycka till, jag tror det kommer bli bra!
dessutom, om jag förstått saken rätt, så är detta ingen komplicerad operation och det är ju alltid bra.
Inga från Närke
02-10-2007, 20:49
Tack för svaret herkules.
Jo vi hoppas att det går bra men det kräver lite jobb från matte och husse också med sjukgymnastik m.m. så det är tur att jag är hemma på dagarna. Sedan har vi inte så långt att åka ca 3 mil när vi ska på kontroller m.m. så det är ju positivt än att behöva åka till Strömsholm som är längre nu i höst och påbörjan till vinter.
herkules
02-10-2007, 21:05
kolla med sjukgymnasten om simning efter en sådan operation är bra, min herkules simmade mycket för sina dåliga höfter och det är jättebra träning, håller hela kroppen igång samtidigt som det inte sliter så hårt på kropppen.
Myosotis
02-10-2007, 22:34
Ärligt talat tror jag väl att alla veterinärer är jätteduktiga på sina specialområden, de har ju ändån gått igenom en lång utbildning. Därför tycker jag personligen det är viktigast att hitta en som bryr sig om INDIVIDEN, både patienten och matte/husse. För det finns tyvärr dem som bara ser ett intressant medicinskt fall istället för en hund som är någons bästa vän. Har själv jobbat på en liten djurklinik där alla verkligen bryr sig och ger allt. På stora djursjukhus är stämningen kanske mer opersonlig och stressig.
Hur som helst, operationen kommer säkert att gå bra! Jag ska hålla tummarna!
Har ingen egen erfarenhet, men min svärmor som bor i trakterna är inte särskilt imponerad av sina besök på djursjukhusen i Örebro.
Varför inte åka till Strömsholm? Kanske kan vara värt några extra mil.
Inga från Närke
04-10-2007, 09:00
CITAT (AnitaO @ 04-10-2007, 09:12)

Har ingen egen erfarenhet, men min svärmor som bor i trakterna är inte särskilt imponerad av sina besök på djursjukhusen i Örebro.
Varför inte åka till Strömsholm? Kanske kan vara värt några extra mil.
Hej Anita
Har varit i kontakt med Strömsholm men de hade inte tid förän nästa månad och enligt Annalysen så är det brådskande så att det inte blir inflamation m.m.
Har träffat några till sedan jag skrev inlägget och de hade bra erfarenhet av Annalysen så det är nog svårt att avgöra det skall ju även stämma med personkemin också. Jag får helt enkelt förlita mig till Örebro.
Tack för de svar jag fått.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.