ÅKK
Har lagt ganska mycket fallfrukt (äpplen) i vår varmkompost där vi annars slänger mest hushållsavfall. Nu har vi otäckt mycket blomflugor som svärmar upp varje gång man öppnar locket eller lägger något nytt i komposten. Har provat att täcka med flis men utan större resultat. Vad kan man göra åt detta? Tacksam för tips!
puskas5
Jag hade problem med sniglar som tog sig in i min hushållskompost. Problemet försvann när jag la ner hushållsavfallet i förslutna papperspåsar och täckte med jord från min trädgårdskompost. Så ett råd är kanske att vända ner fallfrukten i komposten och sedan täcka med ett lager jord så att flugorna inte känner doften av frukten.
KURT
Prova att täckla med fuktigt tidningspapper, det kan hindra dem från att äta och para sig. Men jag tror att det är svårt, de kommer att komma dit så länge de kan känna doften från frukten och det kan de på mycket långt håll!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon