Full version: Ros ID
Susanne i gläntan
Är det någon som vet vad det här är för ros?
mammas ros.jpg


mammas ros3.jpg


mammas ros1.jpg
Susanne i gläntan
Glömde säga att den är ca 1,5 meter hög och minst lika bred. Blommorna sitter i klasar och är rätt små. Den har blommat hela sommaren och håller på än. Växer i zon 2.

noranettan
Jag tycker den påminner om Pink Grotendorst....oj vad jag saknar tillgången till Roslistan!
rolleyes.gif Anette
Lena i Torslanda
Min PG har inte riktigt sådana taggar - min ser mer ut som ett otrevligt nålbrev, tätt med finna taggar. Men de lite fransiga blombladen stämmer, och små blommor har den ju också.
Kajsa



Pink Grootendorst, min närmar sig 2 m och den är mycket taggig, ingen doft.
I Rosbibeln står om taggarna, jag citerar, " tätt taggig, taggar raka till böjda eller nedåtriktade och olikstora från små fina till borstlika stora och grova "
Har alla tre färgerna, rosa, vitt och rött för jag är så glad i nejlikeformen på blomman, alltid frisk.
Susanne i gläntan
Jo men visst måste det vara Pink Grootendorst rose.gif

Tusen tack för hjälpen
Susanne
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon