Full version: Fläckiga tomatblad?
Anne-Marie, zon II
Jag har fått gula fläckar på tomatbladen på de plantor som står i växthuset. På undersidan är det en liten grå fläck motsvarande det gula på ovansidan.

Vet någon vad det kan vara och vad jag kan göra åt det?

Mvh
Anne-Marie
Rogerzon3
Hej!

Titta på det där gråa lite närmare! Ser det ut som mögelaktigt?
Det kan vara gråmögel. Det får plantor i växthus ibland om det är för tätt, för hög fuktighet på kvällen mm.
Liknar det mögel så ta genast bort alla sådana blad, gallra och lufta ordentligt så kanske det försvinner.
Om inte detta funkar så ska du söka efter ett biologiskt preparat som kallas Binab. Det är en slags svamp som äter upp möglet.

MVH Roger!
Anne-Marie, zon II
Tack för svaret. Det ser lite, lite mögligt ut. Jag har rensat bort en hel del blad, men det kommer hela tiden nytt. Jag tror att jag kan ha haft det för fuktigt under natten. Så nu hoppas jag på att det ordnar sig om jag vädrar ur. Jag ska också söka efter medlet som Du föreslog.

Anne-Marie
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon