EKLO
Jag kommer just in efter att ha grävt ut ett litet nytt trädgårdsland (kunde inte hålla mig). Landet är i ena delen avgränsat av en ganska stor sten med mossa på - den är kanske max en 3-4 dm hög på högsta stället. Jag skulle kunna tänka att en trevlig blomma kunde få välla upp på den. Luktärt tänkte jag först, men den vill väl upp upp, den nöjer sig väl inte med att välla över en halvhög sten? En blek krasse kanske? Finns det sådana (inte så förtjust i starka färger på denna naturtomt). Kan kanske en ätbar böna välla istället för stagas uppåt?

Någon som har tips? Jag borde förstås ha en bild på hur det ser ut, men saknar både mobilkamera och digital.

tips mottages tacksamt!
Eklo
Elisabeth-Västkustkolonisten
Kanske en trevlig clematis?
Krolliljan
Det finns t ex ljusgul krasse. smile.gif





EKLO
Tack för båda tipsen.

Klematis är väl flerårig? Jag tänkte mig något ettårigt, för att se hur det blir.

Oj oj vilken fin färg på den ljusgula krassen - vad heter den? Tror du den skulle gilla att välla på en sten?
mojan
Den blekgula krassen är vacker. Det finns tex aprikosfärgad också om man gillar svaga färger. Jag älskar krasse!
Harvey
Pumpor tycker jag är fina även som prydnadsväxter med sina rankor och stora blad. Det finns även en mörk krasse, svartröd.
zaaritha
Silverarv?
Krolliljan
Det finns en sort av ljusgul krasse som heter Milk maid.. Den finns hos Rara Växter,tror jag. Jag hittade dennapå Odlas egen försäljning.
Bröderna Nelson Har också milk maid smile.gif

Elisabeth-Västkustkolonisten
Den aprikosfärgade Krassen är fin. Hade den också för några år sedan.

Med pumpor täcker du ju allt. Kanske det går att hitta en sort som inte växer så mycket men normala pumpor täcker allt, växer enormt

Elisabeth
Snigelhatare
Tror nog att det skulle funka med luktärtor om du vill ha det. Plantera dem på norrsidan om stenen så dras de mot ljuset. Möjligen får du stoppa in någon pinne någonstans för att hålla dem på plats. Antar att det är en stor sten du pratar om. Det bästa är nog att förodla några ärtor inne så att de når upp till solljuset om du planterar dem på skuggsidan.
EKLO
CITAT (Snigelhatare @ 18-11-2007, 10:55) *
Tror nog att det skulle funka med luktärtor om du vill ha det. Plantera dem på norrsidan om stenen så dras de mot ljuset. Möjligen får du stoppa in någon pinne någonstans för att hålla dem på plats. Antar att det är en stor sten du pratar om. Det bästa är nog att förodla några ärtor inne så att de når upp till solljuset om du planterar dem på skuggsidan.



Bra tips, men det är bara en pytteliten bit av stenen som ligger åt nordväst, resten sydost (jag har bara grävt runt halva stenen, resten får vara för där går en stig).

mvh Eklo
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon