Hej
Jag beställde växter på nätet, men tyvärr fick jag ingen avi från fraktföretaget. Växterna blev liggandes i en vecka, och mådde givetvis inge bra när jag väl fick dem.
Bland annat en Drosea Madagaskariensis såg väldigt ledsen ut. Den undre halvan av stjälkarna var helt bruna och sladdriga. Jag ringde till företaget jag handlat av för att få hjälp med att rädda den. Men han sa att de ska se ut sådär. Men jag kan inte hitta några bilder på nätet där några Drosea Madagaskariensis ser ut på det viset.
Och nu två dagar senare har större delen av plantan dött.
Vad gör jag nu? Kan jag ta sticklingar av de delar som fortfarnde är gröna? Vad ska jag göra med dem isåfall? Finns det nån chans att den återhämtar sig om jag klipper ner den? Hur ska jag behandla den i så fall?
Jag har planterat om den i en dubbelt så stor kruka som den som den kom i. Jag satte bara ner jordklumpen som den var och fyllde på med vitmossa och lite jord som är köpt från samma ställe som ska passa. Just nu står den i ett akvarium med lysrör 14h/dygn.