ahaw
Vi köpte hus i somras och i trädgården finns en damm. Den har säkert varit fin när den blev omskött men ägaren emellan han som anlade den och oss har inte rört ett finger i trädgården så dammen är lite igenväxt och dessutom läcker den.
Dammduk i botten av ett grävt hål är det. Ganska smal damm men rätt så lång. Ca 3-4 m lång och ½-1 m bred.

Vi har små barn och jag har så smått funderat på att helt enkelt fylla igen dammen (först ta bort dammduken).
Är det dumt? Finns det något bra argument för att låta dammen vara kvar eller är det inte nästan lika mycket jobb att byta ut dammduken som att någon gång göra en ny damm om vi vill ha en senare.
Vi behöver inte handgräva för att fylla dammen, har traktor med frontlastare på och jord ska vi ändå få när en bekant gräver upp sitt matjordslager för att bygga uteplats 20x20m.

Vill vi ha ny damm har vi en granne med minigrävare som tar 200:-/timme för att gräva så vi behöver inte gräva det själva heller.

Nu har jag nästan svarat på min egen fråga va? slap.gif

Några tankar?
kerstin z5-6
Dammduk i skadad damm går fint att laga -finns ingen anledning att byta hela duken
Vill du ha kvar den -kan du fylla den med stenar medan barnen är små
Jan Lindgren
Hej!
Gör en trevlig rabatt med sumpväxter. Det finns massor med växter som trivs där det är lite fuktigare. Jag har grävt ner en plastduk bara för att ha lite orkideer.
MVH
Jan Lindgren
Hans i Värmland

Fyll dammen med torvmull av grövsta slag och låt dammen bli ett sumphål. Där kan du plantera älgört sommarspirea blåbär,rododendron och allt växer och trivs. När barnen växt till sig kan det bli en damm på nytt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon