Jag sitter som alla andra i december och sliter med att komma på julklappar till familjen. Roliga fröer! Dök upp som en idé. Jag efterlyser tips om fröer som passar (främst) två typer av julklappsmottagare:
Typ A (min mamma). Van trädgårdsnörd med mycket välskött växthus och trädgårdsland men ett konservativt frököparbeteende. Vad kan man tänkas kunna ge henne för att variera standardutbudet i trädgård, växthus och trädgårdsland? (hon bor strax norr om stockholm ska tilläggas)
Typ B (min bror). Intresserad men mindre van odlare av inneväxter och örter, bor i lägenhet med balkong i Hudiksvall. Han behöver en annorlunda men lättskött och eventuellt ätbar växt. Jag funderar på bomull, har någon erfarenhet av det? Finns det någon sorts bär man kan odla inomhus eller på balkong?
Generellt ser jag att fröer man ger bort bör vara annorlunda och personliga (vilket såklart man inte kan efterlysa på ett forum) men att de samtidigt ger nån sorts avkastning inom ganska kort tid, eftersom man aldrig kan veta att personen är beredd att lägga ner tid och engagemang i en speciell sak. Med andra ord, det kan väl inte vara så kul att få en olivkärna eller fröer till en blomma som riskerar att aldrig gro - om man inte råkar vara oerhört intresserad av just det..
För övrigt ser jag gärna att den här tråden blir en allmän diskussion om trädgårdsprylar och annorlunda fröer som kan vara kul att ge bort i julklapp!