Håller med CillaM
CITAT
Jag tycker det är viktigt att vänta 1 år, ungefär, för att se vad om kommer upp och blommar. Det finns så mycket att vänta på. Kanske det finns mängder med narcisser och tulpaner som kommer upp, snödroppar, krokus, buskar, träd och så mycket annat, gu' vet vad. Vänta och se, planera därefter vad ni vill göra. Finns ju inget som hindrar er att köpa mer lökar, växter och annat att plantera till våren, sådant kan alltid flyttas och planteras om.
Det kan ju dyka upp riktiga juveler som det är synd om du råkar gräva bort. Egentligen är det bästa du kan göra att använda tiden till att hålla koll på var solen går upp och ned under olika tider på året, vad som ger önskad eller oönskad skugga. Från vilket håll blåser det? Varierar det med årstiden från vilket håll det blåser mest?
Fundera på var du vill ha häckar, fruktträd och något som ger önskad skugga.
Svårt att gå så länge och planera och vänta förstås. Om det kliar i fingrarna att sätta igång så gör inte hela trädgården på en gång. Om du ska dela in trädgården i olika rum så kan du ju nöja dig med att göra ett rum första året.