dalamod
09-12-2007, 22:30
Min hibiskus har små korn på bladen. Stora som sandkorn men vita. Jag är nybörjare, så råd om hur jag ska göra är välkommet! Jag gissar att kornen inte ska vara där
Löss eller spinn. Inte alls ovanligt när det gäller hibiskus, speciellt inte vid denna årstid. Duscha av växten dagligen, hjälper inte det kan du fylla en blomspruta med vatten och lite såpa och spruta växten (glöm ej undersidan av bladen).
Christer i Falköping
10-12-2007, 18:34
Beror på var de sitter, men det kan mycket väl vara sockerkulor som du har på bladen. Det händer ibland att växter gör så, oftast när de inte trivs så bra. Duscha den ofta och om möjligt ge extra ljus.
Christer.
dalamod
12-12-2007, 15:16
Tack ska ni ha.
Vårdar den ömt men lite för lite ljus är nog möjligt.
Plantan är lång och ranglig så den anvönds som sticklings "kran". Fick en stor rackare av en kompis men har inte lärt mig hur man får den buskig. Vet någon en bra sida för hur man gör?
Ställ den så ljust du kan till i vår o klipp mer den då så blir den buskig.
Mot odjuren e aldrig pevaron tabletter fel o duscha ofta.
Har hört folk som har sina ute på sommarn vintervilar dom rätt mörkt men förmodar att den behöver mindre vatten då.
God lycka.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.