Nina H
Måste dela med mig av ett tips jag hörde om i helgen. Det var någon som köpt en sänghimmel på IKEA och hissat upp i båtmasten med tyngder nertill, och fått en myggfri sittbrunn. Bör kunna tillämpas i trägården. Kanske draperat över parasollen, partytältställningen eller andra smarta uppfinningar.
En tältställning över sandlådan och barnen har fått en myggfri hörna. Voila!
Adri-Anne
Tyll i metervis är mycket billigt eller sildukstyg, men tyllen är snyggare.
Gör en ram av smala träbrädor, två meter hög, längden beror på om det är vanligt trädgårdsbord, eller flera bord. Bra om tyllen är i dubbel bredd, då kan man lägga det rätt över ställningen på längden som tak. Beräkna höjden och sy fyra,fem,sex ( beror på längden på ställningen) gardiner med 2cm kanal.
Fålla längderna och trä ett resårband genom kanalerna. Voilá ! och kräftskiva eller födelsekalaset är mygg- och getingfritt.
Bon appetit!
Exotic
Kanonsmart med sänghimmel rolleyes.gif
jag var själ och köpte tyg idag för att hänga runt min parasoll,men det blir inte så enkelt som jag trodda wink.gif blink.gif
Men det håller getingarna ute laugh.gif laugh.gif laugh.gif

MVH Exotic
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon