Den här gallican köpte jag bara för att se om den var identisk med Président de Séze, vilket den anses vara. När den blommade första gången i somras så kunde jag bara konstatera att likheten inte var särskilt stor. Jag mailade Matti Kulju som jag köpt rosen av. Han svarade att det är rätt, men att i början av sin rosblomningskarriär så kan den se ut så här. Jag älskar färgen, mauve kallas den nog. Doften är obeskrivbara, ljuvlig.

När jag jämför bilder för att se vilken det är så är den ändå inte helt olik (bortsett färgen som är ljus på den här bilden) den Jenny Duval som visas hos Suzanne Verrier. Även bilder på Help me find liknar den här lite
http://www.helpmefind.com/rose/tn/164/42160.jpg Christina i Taxinges bild. Hjälp vad liten den blev! Har du bättre bild Christina??
Och så från Matti Kuljus hemsida

Anette