|
Aqvakul
05-01-2008, 16:04
Här i Lund har det varit kaos i en och en halv timme. Underkylt regn ledde till blixthalka, trafikkaos och strömavbrott. Ingen tycks dock ha fastnat i hissen. Alltid en ljuspunkt.
Är det fler som drabbats?
stennie
05-01-2008, 16:12
Underkylt regn här i Trelleborg med. Lamporna har blinkat några gånger och datorn startat om... Var precis ute med Tiny och snacka om att vi halkade runt kvarteret
Alexander-VG-zon3
05-01-2008, 16:18
enligt mormor där hemma - har det snöat nu innan i två dagar plus full stormstyrka i vindarna . nu är det på minussidan och regnar . och det är halt som bara den(underkylt regn) ,, = typiskt nord-öst skånsk vinter har anlänt .
Ush, underkylt är INTE kul... För ett par år sedan tog jag en promenad till en vän, ca 3 km. Vädret var kanonfint. Efter ett par timmar när jag skulle hem igen hade det småregnat och tempen sjunkit. IS överallt, blankis! Kom ingenstans!
här är det lugnt på halkafronten även om det blåser småspik det enda som ställer till, är telefonen som går varm ....(sonen kör saltbilen och har jour) undrar om folk tror man kan salta bort vind?
RibesRubusVitis
05-01-2008, 16:40
Sopbilen (på en lördag, faktiskt) fastnade utanför fönstret här i Lund. Den orkade inte över den minimala fartbulan i gatukorsningen, utan bakhjulen bara spann medan bilen gled i sidled och törnade in i gatstolpen. Efter en kvart kom en minitraktor med salt på flaket som gubbarna skyfflade över gatan. Sedan blinkade också lyset några gånger, men datorn stannade inte. Däremot låg bredbandet nere någon halvtimme. Flera cyklister ramlade omkull och folk håller varann i händerna och går sakta.
CITAT (pejori @ 05-01-2008, 16:37)  ....//......undrar om folk tror man kan salta bort vind?  Ja tack!
Aqvakul
05-01-2008, 16:52
Bor på Järnåkra. Här var strömmen borta i 80 minuter.
Vi har klarat oss från att tappa strömmen men det blåser så in i.......här. 1-2 minusgrader känns som -15.
aanderss
05-01-2008, 16:58
här är de ok väder men de är halt som bara den
netaave
05-01-2008, 17:29
Blåsigt som 17 men ingen nederbörsd eller trafikproblem ännu iaf
skogstroll
05-01-2008, 17:33
Här (Tyresö) är det lite blåsigt och lite puder på marken men rätt torrt på vägarna. Imorgon ska det visst komma snö... tycker det kunde bli vår istället...
Eva i Skåne
05-01-2008, 17:57
Usch ja, vilken ishalka!!! Jag har visserligen inte varit ute själv, men gubben min var och handlade i byn i eftermiddags och det var iskana överallt. Ikväll skulle vi ha 20-årskalas för ena sonen. Tillsammans med de äldre syskonen firade vi honom redan under julhelgerna eftersom alla "barn" var hemma då, men ikväll skulle mormor och morfar komma på middag. Skulle, alltså. Vi fick ställa in för dom vågar inte gå hit för halkan. Även om det bara är 5-10min promenad så är dom gamla och det vore för hemskt om nån av dom drattade omkull och kanske bröt ett ben. Nu hoppas vi på bättre väder imorgon och har skjutit kalaset till imorgon eftermiddag. Inte riktigt samma sak, men vad gör man? Strömavbrott har vi klarat oss ifrån, men det har blinkat många gånger under dagen. Bor i Svedala, om nån undrar.
I Trelleborg är det glashalt och om man tittar ut genom mitt trappfönster så ser det ut så här. Nej jag har inte mixtrat med bilden, det regnade och sedan frös skitet fast.  Läste föresten i tidningen att Trelleborg matas med reservledningar just nu så det är därför strömmen inte gått... Ciczi
CITAT (skogstroll @ 05-01-2008, 17:33)  Här (Tyresö) är det lite blåsigt och lite puder på marken men rätt torrt på vägarna. Imorgon ska det visst komma snö... tycker det kunde bli vår istället...  Bara puder? Här är det snö. (Nacka)
Jösses som ni har det söderut! Broddar på! Hoppas det inte är på väg till Göteborg? Hade tänkt cykla en bit i morgon... Eklo
skogstroll
05-01-2008, 18:07
CITAT (Kathy @ 05-01-2008, 18:05)  Bara puder? Här är det snö. (Nacka) Bor vid kusten så det kanske blåser iväg, för blåser gör det  tidvis i alla fall
Elisabeth G
05-01-2008, 18:08
Underkylt regn utanför Tomelilla i dag. Knappt ens hunden kunde stå på benen, fastän han har "dubbar" på fötterna. Skönt att inte behöva ge sig ut i trafiken.
CITAT (skogstroll @ 05-01-2008, 18:07)  Bor vid kusten så det kanske blåser iväg, för blåser gör det  tidvis i alla fall Ja, det gör det verkligen. Blåser alltså.........Brrr....
Elisabeth-Västkustkolonisten
05-01-2008, 18:13
Och min gubbe had eju tänkt att åka lite runt och titta på husbilar. Men jag läste ju varningarna om underkyld regn , så det blev ingenting av det.
Men jag ville ju inte ge mig ut och sedan glider runt där ute...
Elisabeth
Ingen snö. Inget regn. 13,5 sekundmeter och sydost. Brrr. -1,2 grader och SMHI har lovat snö, 10-15 cm! Läser bara om katastrofvarningarna i skåne annars. Får återgå till att göra Chryslerklubbens tidning istället. Det är ju bilar som står på alla fyra hjulen det
Gossen Ruda
05-01-2008, 20:13
Knappt så snön täcker marken i Götet och vinden har mojnat en hel del. Runt nollan.
Aqvakul
05-01-2008, 20:17
Fjärrvärmen har pajat så här är knappt "villavarmt" och i kranen bara kallvatten.
ingrid fuxwall
05-01-2008, 20:35
CITAT (aq42 @ 05-01-2008, 20:17)  Fjärrvärmen har pajat så här är knappt "villavarmt" och i kranen bara kallvatten.  I ett hyreshus!!! Förskräckligt
CITAT (ingrid fuxwall @ 05-01-2008, 20:35)  I ett hyreshus!!! Förskräckligt Visst men vad ska man göra då man är ansluten till fjärrvärmen som inte kunde leverera pga strömavbrottet... Ciczi
Aqvakul
05-01-2008, 22:24
CITAT (Ciczi @ 05-01-2008, 22:21)  Visst men vad ska man göra då man är ansluten till fjärrvärmen som inte kunde leverera pga strömavbrottet...
Ciczi Ännu inte blivit så desperata att vi funderar på att elda upp parketten...
Margaretha
05-01-2008, 22:41
Här har vi inte strömavbrott,men strömmen blinkade ett tag innan den dog ut runt omkring oss. Och det förorsakade att en av våra datorer gick sönder!!! Trist!
Vi har strömmen kvar men en isande vind blåser genom alla springor i huset...
Aqvakul
05-01-2008, 22:57
CITAT (aq42 @ 05-01-2008, 20:17)  Fjärrvärmen har pajat så här är knappt "villavarmt" och i kranen bara kallvatten.  Nu har de lovat att värme ska vara på gång. Förhoppningsvis varmt och mysigt i morgon bitti.
Det var besvärligt igår,underkylt regn på eftermiddagen igår det blev glashalt,fast jag höll mig innomhus.På kvällen kom ca 1 cm snö.I morse var det vit på marken.nu har vi plusgrader här.Srömavbrott klarade vi oss ifrån.
skogstroll
06-01-2008, 14:48
CITAT (Kathy @ 05-01-2008, 18:05)  Bara puder? Här är det snö. (Nacka) har märkt på de som bor i Haninge att det är helt annorlunda klimat än här... intressant
Elisabeth G
06-01-2008, 16:00
CITAT (skogstroll @ 06-01-2008, 14:48)  har märkt på de som bor i Haninge att det är helt annorlunda klimat än här... intressant Då skulle du bott i Huskvarna. Vi som bodde uppe på berget hade zon 4 medan de som bodde precis invid Vättern hade zon 0-1. Fördelen var att vi fick uppleva flera vårar varje år. Våren klättrade uppåt vecka för vecka.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|