har ni några tips om växter som ska stå längre in i ett ljust rum. men ej vid nått fönster
det får gärna vara klättrande.
Hoyor (porslinsblomma) brukar fungera för mig inne i rum. De kan ju tex bindas upp så de "slingrar", om man gillar det.
Malva15
07-01-2008, 16:26
Silverkalla trivs inne i ett rum och bör stå där eftersom de inte vill ha solljus. Andra växter som kan trivas är klätterkalla, dracena och murgröna.
Blomsterälva
susannio
08-01-2008, 10:08
Om du vill ha lite större växter så finns flera olika palmer som skyr solljus, exempelvis Bergspalm och Förmakspalm. De fungerar för mig i norrfönster och längst inne i rummet.
Ungkarlsblomma, Aspidistra är en tålig växt som också kan stå mörkt. Exemplaren i affären är ofta ganska små med tanke på priset, men det beror på att den växer långsamt.
Lycka till!
/S
SvenssoniLund
10-02-2008, 12:34
Just nu har vi en Monstera här vid datorn som växer så det knakar. Står visserligen i ett fönster, men det vetter mot norr och persiennerna är alltid nere så den borde klara sig lika bra i ett ljust rum.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.