guzzzt
För ett fotoprojekt jag syslar med skulle jag behöva hjälp med att identifiera dessa växter. Jag är tacksam om någon snäll person här har tid att hjälpa mig med detta.


1. Trädet var fullt med dessa blommor. Bildern är från 2007-04-15.
Stor bild: http://www.guzzzt.com/bilder/Blommor/DSC_0007_edited-1.jpg


2. Denna bilden är tagen i en trädgård, jag minns inte om den blommar eller inte. Bildern är från 2007-04-08.
Stor bild: http://www.guzzzt.com/bilder/Blommor/DSC_0280_edited-1.jpg
Christer i Falköping
Den första bilden är någon form av körsbär, den andra vet jag inte.
Christer.
aldo
Bild nr 2 kan ju vara från vårlökar av ngt slag ;-)
Åsa E
Bild 1 ser ut som vårkörsbär, Prunus 'Accolade'. Det blommar tidigt, så det kan ju stämma med ditt datum.
Bild 2 är svår att säga något om eftersom där inte är några blommor.
Boxer
Kanske påskliljor! dunno.gif
guzzzt
Tackar för hjälpen. Jag googlade fram några andra bilder på körsbärsblommor och fick fram några bilder som var nästan kopior av min bild.

Bild två kan nog vara påskliljor eller pinksliljor nu när ni säger det. Det finns en del sådana i den trädgården och bilden är tagen rätt tidigt på våren så det var nog innan blommorna kom.

Igen, tack för hjälpen!
Anders zon 1
Bild 2 skulle kunna vara Camassia (stjärnhyacint). Den brukar få blad rätt tidigt på våren. Tycker inte riktigt att det ser ut som påsk- eller pingstliljor, fast helt omöjligt är det inte.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon