Mi70
Sedan förra året har jag haft en klematis köningskind, förra året blommade den fint och jag hade den i kruka under vintern. I våras trodde jag den var helt död då den ej stått frostfritt. Men den levde! Den växte upp fint men tyvärr gick den av vid roten då den ställning som jag tryckt ner i jorden för att klättra på föll av från krukan..... Den kom igen men vissnade ner innan den börjat sätta knopp... Jag klippte av det döda, och den kom igen, men vissnade ner igen............. Jag klippte bort det döda och nu börjar en ljusgrön liten knopp kika fram ur jorden igen...... VAD gör jag för fel, jag börjar misstänka att jag inte har någon hand med klematis, då en till jag hade dog i vintras och ej tittade upp alls (Den vissnade för övrigt ner på samma sätt som denna fast redan förra sommaren). Jag misstänker vissnesjukan men vad gör man åt det??? Jag täcker rotstammen med sant, snäckor och stenar för att undvika sol på fötterna, vad mer kan jag göra??? Jag funderar nu på att gräva ner köningskinden i jorden bredvid kaprifolen för jag orkar inte riktigt med detta vissnande hela tiden. Trist också att vinterförvara något som liksom inte vill växa! Vet någon om man KAN plantera köningskind utomhus på vintern i zon II? Hur hög blir den, den är ju svagväxande.....? mad.gif wacko.gif
jenalsam
Hejsan!

Jag har inget svar som jag är säker på men ett par alternativ.

Om det hade varit vissnesjukan som tog den den första gången den vissnade ner borde den ju inte kommit igen, eftersom vissnesjukan är en systemisk svamp som dödar plantan. Jag skulle tkunna tänka mig att den fått fel vattning. Både för lite och för mycket vatten kan ju få en planta att vissna.
Mitt råd är att se till at den har en väldränerad jord, det kanske kan vara idé att byta den, kan kanske finnas läskigheter som fel näring eller likn i den. Vattna när den är torr och låt den stå i halvskugga. Det är mitt lilla tips..

Mvh

Jenny
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon