I landet finns normalt grönsaker, rotsaker, jordgubbar. Det brukar även bli lite snittblommor, som skyddas av snigelstaket. Fast i år är livet lite tråkigt för vi håller på att flytta så i år blir det bara sådant som inte kräver så lång odlingssäsong.
Anledningen till att vi startade
Ljuvahem.se webben var att vi blev varse om problemet när vi flyttade till Växjö, mördarsniglarna var precis överallt. Då började vi titta runt i halva europa efter vad det fanns för hjälpmedel. Om vi hade behov finns det säkert andra som behöver hjälp, tänkte vi och började bygga webben Som förutom snigelmedel även innehåller råd, tips och fakta. Mer artiklar ska det bli så fort vi bara hinner
Det är inte bara odlare som har problem med mördarsniglar, grannen vill ha rabatterna och blommorna i fred men de odlar inte något så där måste man ta till andra metoder, såvida man inte ramar in hela tomten.
Sniglestaket fungerar givitvis bäst på en avgränsad yta, så hos den grannen passar SnigelGift (järnfosfat) och matstationen GrönaMathilda bättre.
Vad har du i din trädgård?