CITAT (stari @ 20-01-2008, 15:14)

Jag skall göra en upphöjd surjordsbädd för rhododendron och andra surjordsväxter. Tänkte mig byggtimmer, två stockars höjd som ytterbegränsning. Sedan kom jag att tänka på att dessa stockar är klass A tryckimpregnerat timmer. Alltså tål de kontakt med blöta/vatten. Det är ju bra men vad finns det för impregneringsmedel i dessa stockar och hur giftigt är det?
Tacksam för svar.
Jag vet inte exakt vilket medel som man använder för impregnering idag, däremot vet jag att just klass A och B inte ska släppa ut något i naturen, utan vara "miljövänliga".
Jag kan i alla fall försäkra att det tryckta som jag har använt de sista 10 åren, inte har påverkat min växtlighet. Så jag fortsätter använda detta i min trädgård i alla fall.