Järfälla
Jag har en påse Anisört, närmare bestämt Agastache Golden Jubilee.
Vad händer om jag sår den NU direkt där jag vill ha den? Överlever den till nästa år?

(Jag sådde Blomman för dagen, Blomstertobak och Viscaria Blue som förstagångsprojekt i år, i ett trångt kök - familjen undanber sig fler djungelprojekt inomhus)
mynta
Det bör gå utmärkt. En del frö kommer att hinna gro den här sesången, men jag skulle tippa på att de flesta överintrar & kommer upp våren/sommaren, nästa år. smile.gif
Järfälla
Ååååh, äntligen som bemödade sig att svara... Tack Mynta! Då ska jag ut och testa. Är det lika kinkigt att hålla fröna fuktiga när man direktsår på hösten?? ska man täcka jorden med plast (eller nåt).
mynta
Näpp! Bara så... Fast lite fiberduk på skadar inte, då får de nya plantorna X-tra skjuts + att man sublimerar ogräset en smula! Bästa sättet att hålla reda på var dina nya skyddslingar förväntas komma upp, är att så dem i krukor, som du grävt ned i jorden. Det kan hända en hel del vintertid: själv har jag haft växter som "vandrat" flera meter från den urspungliga såplatsen... laugh.gif rolleyes.gif
Ingrid på Västkusten
De sjlvsår sig hos mig - jag hade nog väntat ett tag till kanske till hösten, strött ut fröna åsså haft dem gro till våren nästa år. Men det är ingen vetenskaplig metod :-))))))

Hälsar Ingrid
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon