Full version: Identifiering
storm
Denna lilla rackare hittade jag på min kolonilott idag ,jättefina blanka blad men vad kan det vara ,hoppas att det finns nån här på odla som kan
se vad det är.
Fenja
Mahonia eller kanske järnek?
Mvh
Fenja
storm
CITAT (Fenja @ 28-01-2008, 14:51) *
Mahonia eller kanske järnek?
Mvh
Fenja

Men oj!vad spännande,måste vara en liten pippi som varit framme och släppt ett frö,kul att det var just på min lott giggle.gif
Tack Fenja för ett snabbt svar.

Monaxe
Tycker det ser ut som järnek, sticks "taggarna" på bladen? Järneken får riktigt vassa blad som man kan sticka sej på.
Röda bär på hösten (giftiga)
storm
Ja taggarna sticks,då är det kanske en järnek då,jag gogglade på mahonia och järnek men vad svårt att skilja dem åt.
Boxer
Jag tycker att järnekens blad är tjockare än mahonians.

Mahonia frösår sig gärna.
Boxer
Vid närmare eftertanke tror jag att det är Mahonia du har eftersom den är parbladig.

Bladen är känsliga för stark vårsol.
storm
Ja mahonia är det nog ,jag har jämfört bladen med bilderna på goggel sidorna, så det stämmer nog.
ingrid fuxwall
Tror också att det är mahonia. Fina buskar
Elisabeth G
Är det inte så att blommorna/bären har olika färg. Vi hade mahonia i vår förra trädgård och den fick gula blommor och blå bär. Vill minnas att järneken har vita (?) blommor och röda bär.
MariaS
CITAT (Elisabeth G @ 29-01-2008, 18:42) *
Är det inte så att blommorna/bären har olika färg. Vi hade mahonia i vår förra trädgård och den fick gula blommor och blå bär. Vill minnas att järneken har vita (?) blommor och röda bär.

Stämmer. Sen är järneken mer hård i bladen och har betydligt vassare taggar.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon