Tomaterna måste du så inne men det viste du säkert
Purjolök har jag enbart fått om jag satt dem inne eller ute i låda bottnad med obrunnen gödsel - någon annan har kanske annan erfarenhet.
Din lök har jag ingen erfarenhet av men de gånger jag sått lök har resultatet varit väldigt ynkligt
Morötter sår man på friland
Den kinesiska gräslöken har jag - sådde den inne och planterade sedan ut den och den övervintrar och blir större för varje år.
Smultron sådde jag förra året - mina plantor hade blivit för gamla. Själv sådde jag dem inne.
ingrid
CITAT (jpl @ 02-02-2008, 21:14)

Förra året förköpte jag mig på Impecta, det är ju så härligt att drömma. Först när jag fick hem fröna insåg jag att jag valt svårsådda och krångliga men ack så fina växter. I år tänkte jag satsa på ätbara saker men vill inte göra om samma sak. Så om någon har lust att kolla i min digra lista och ge en spridd kommenter här och där så vore jag tacksam. Jag behöver lättskötta och tåliga sorter eftersom jag är rätt ovan och har ont om tid. Föredrar direktsådd framför förkultivering. Maken är nog med att det ska vara gott också
Lök sturon tålig lagringsvänlig 20 kr 9282
Titan purjo långstjälkig 9 kr 9310
Majs sweet nugget extra söt 18 kr 9341
Sommarmorot amsterdam forcing 3 snabb, friland eller inomhus 16 kr 9385
algersallat tiara små krukor inomhus 18 kr 9729
bifftomat brandywine underbar smak 23.50 kr 9682
gardernes delight tomat ”världens godaste” hänger på ”fläta” 18 kr 9677
smultron alexandra stora, lång skördetid 18 kr 9590
miniärt waverex mycket söta, tunnskaliga 18 kr 9081
Kinesisk gräslök inne eller ute 16 kr 3064