Ulla B
Har tittat på hela tråden för första gången och passat på att skriva ut några recept.
Då skall man väl svara med något tillbaka, eller hur?
Var i Tärnaby 1986 på scoutläger och fick då sluring. Den har hängt med sedan dess och är en snabbfavorit hos döttrarna.

Koka ett gott potatismos.
Stek baconet som du vill ha det.
Fräs snabbt purjolöksbitar i stekfettet och sedan blandas allt, även fettet!

Smarrigt värre med morötter och lite andra grönsaker till.
Felicia
Låter gott och äter man ute så blir det säkert ännu godare rolleyes.gif
Nu sitter jag och längtar efter få göra upp eld ute och fika, grilla korv och varma mackor i grilljärnet. Hoppas det blir väder till helgen så kanske det blir av när vi ska åka upp till stugan och fiska yes.gif
Netha
Kul att se att Sluring inte är samma rätt i hela landet.smile.gif

Sluring hos oss är :

Stek rimmat sid- /bogfläsk, gör en vitsås, ös ner det stekta fläsket i såsen.
Servera med kokt potatis.
Lilla Birka
CITAT (Netha @ 05-02-2008, 21:50) *
Kul att se att Sluring inte är samma rätt i hela landet.smile.gif

Sluring hos oss är :

Stek rimmat sid- /bogfläsk, gör en vitsås, ös ner det stekta fläsket i såsen.
Servera med kokt potatis.


Och tänk - jag som fått för mig att sluring är en soppa! Jag tror att det är så här i Sörmalnd i alla fall, men är inte riktigt säker för jag har aldrig ätit det.
Piccante
wikipedia beskriver det så här:
CITAT
Sluring är en gammal nordisk maträtt som lagades på enklast möjliga sätt direkt i grytan eller stekpannan. Den var vanlig bland skogsarbetare, kolare, rallare och andra kroppsarbetare som levde under primitiva förhållanden.

Man steker små bitar av saltat fläsk så att flottet steker ut, sedan blandar man ner mjöl och små bitar av potatis eller andra rotfrukter tills man får en lämplig konsistens.

Vad man gjorde sedan varierade. Vissa blandade ut ingredienserna med vatten eller, om man ville vara riktigt lyxig, med mjölk, och åt det hela som ett slags soppa eller välling. Andra lät smeten stelna till något pannkaksliknande som påminner om kolbullar. Det första var lämpligt om man hade bråttom och skulle äta direkt, det senare var lämpligt om en del av sluringen skulle sparas till senare tillfälle.


Finns säkert många lokala varianter av en sådan rätt. Bacon är inget jag äter massor av annars men när man ska ut på vandring eller utflykt så är bacon bra mat. Ger mycket snabb energi + att det smakar gott. Får testa sluring någon gång annars brukar jag göra matiga mackor med fullkornsbröd bullar eller baguette, smör/ bregott, krispig sallad, stekt ägg och stekt bacon.
emas
När jag var liten kallades motsvarande rätt för "Brinnande kärlek" och innehöll ärtor (och ev majs) istället för purjulöken. Minns att mellanstadie-emma tyckte det var mycket gott smile.gif Kanske skulle låta dagens emma prova smile.gif
estet
Vi har lagat detta nu men åh så gott! Vi hade inte purjo så det blev gul lök.

Påminner om lappskojs -potatismos och renskav.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon