JessikaB
Hej,
Är det någon som vet var jag kan få tag på någon variant av tricyrtis, också känd som skugglilja.
Helst från plantskola som är villig att skicka mot förskottsbetalning.
Tack på förhand.

//Jessika
Gloriana
De är rätt lätta att så annars. En sort sprider sig som pesten - Tricyrtis latifolia tror jag det är, blommar med gulla prickiga blommor.
JessikaB
Jag har hittat frön till Tricyrtis hirta i Impectas katalog. Jag är annars skitdålig på att fröså fast jag kan ju alltid prova, de kostade bara 22 kr/påse. Försådd eller så på friland?

//Jessika
mamamaggan
Här får du en länk till tidigare diskussion om skuggliljan.

http://www.odla.nu/forums/index.php?showto...årig+skugglilja
Betty
Här med finns såråd till skugglilja: Länk
JessikaB
Jag känner mig en smula sådär hmmm, men jag håller ju på med orkidéer och får dem att blomma om efter att ha tillbringat vintern i kylskåp etc., så det är väl bara att kasta sig över det här och hoppas på det bästa.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon