Köpte för 2-3 år sedan två rönnar, Rosmari och Amerikansk rönn (eller nått). A-rönnen hade i våras gula fläckar på bladen som jag hoppades var näringsbritst så jag gödslade och vattnade med den ser inte ut att må så bra. Nu ser jag oranga fläckar som är bulliga på undersidan och svarta hår på. Bladen är delvis bruna torra fläckar. Detta sluter jag mig är päronrost. Även rosmari som är fin har en del fläckar. Jag har också ett gammalt fint päronträd men det verkar inte vara angripet.
Det finns enar uppe i skogsbacken som är drygt 100 m bort som jag i och för sig kan ta bort men går rosten på tujor också?
Hur gör jag nu???? skall jag ta bort mina nyplanterade träd för att rädda päronet eller skall jag hugga ner alla tujor och enar?
Klarar sig träden om jag inte gör något utom att pyssla om dem med gödsel och liknande, jag har ingen grässvål intill träden längre.
Tacksam för alla råd och tips!
/Marie