solqqvinna
25-02-2008, 21:32
Tänker ha bl a Clematis och Humle i byttor på balkongen men undrar hur stora dessa bör vara. Jag ämnar köpa plantor från plantskola och vill ge bästa möjliga start åt dom. Räcker något i typ hinkstorlek eller ska det vara större?
Hej
Jag tycker att de behöver Stor kruka (åtminstone runt 20-25liter) . eller hinkar som behåller samma mängd (20 till 25 liter minst).
Lycka till, H: Bassam
Jag använder en stor zinktunna köpt på Ikea till min humle. Det är mellanstorleken på 40l som jag har borrat hål i botten på och planterat humlen i. Det har fungerat jättebra och jag har nu haft humlen i åtminstone 5 år. Tack vare att kärlet är så pass stort har jag inte behövt klä in det eller skydda plantan på något sätt. Den kommer ändå igen, år efter år.
Kanske ska tillägga att jag bor i växtzon 2.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.