Full version: Törnrosas kjortel
netaave
Köpt frön från tradera från en som plockat själv. Jag har ingen lampa att ha frösådder under och inget jättesoligt fönster.
När ska jag så för att dom inte ska bli rangliga, nu eller senare? Har tänkt att ha dom i hinkar ute sen o få klättra på utsidan av altan uppför stolparna, hur många plantor i varje hink?
Ska jag ha dom på syd eller västsidan (sol från ca 11 hela dan där, dock lite skugga av syrénhäcken)
Helen i Piteå Zon 5
jag skulle fröså nu genast... törnrosas kjortel är ju en klätterväxt så att det blir 'rangligt' har nog ingen betydelse....jag har 4 plantor i en kruka på ca. 30-35cm i dia.
Eva i Skåne
Jag tycker också du ska så nu.
Själv sådde jag mina för 3-4 veckor sedan. Ännu har de bara fått hjärtblad så det tar ett tag innan de blir stora.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon