mandus
Hej odlarvänner!

Finns det någon som vet vad det här är för växt? Svart stjälk, blå blommor, fröklockor. Den dök upp när vi grävde bort grässvålen från en gammal grusgång.

Vänligen, Mandus.

[attachment=14424:IMG_2330web.jpg]
Lars-Olof Arvids
Ballongblomma (Nicandra physalodes) ser det ut som.

Olle
mandus
Tackar för det det snabba svaret!
Lady Hamilton
Ja det är Blå Ballongblomma Små plantor av den växten är väldigt lätt att känna igen pga att den har svart prickiga blad även som "bebis"
catlady
Fast så himla liten tycker jag inte att den är.... Mina blir små träd i urnorna på uteplatsen!
Östh
Kallas ibland också för Leanderklockor. Kan bli riktigt stora och höga. Vi har dem som häck för att slippa insyn. Planterar dem då i gräsklipp i kanten på tomten. Skall leta efter bild så du får se hur maffiga de kan bli.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon