Susanne i Linköping
Kan man övervintra Temptation? Mina plantor var väldigt tröga att gro, växte sedan långsamt i våras och det är egentligen bara två plantor som gett några bär att tala om, men jag har flera plantor som inte ens börjat blomma och det vore kanske bättre att övervintra dessa än att försöka fröså nästa år igen.

Om de går att övervintra, klarar de sig ute eller måste de vara inomhus?
Åsa, mälardalen zon 2
Temptation måste övervintra utomhus alt i förråd som håller strax över frostfritt de kan inte övervintra inomhus i vanlig bostadsvärme.

Odlade själv Temptation för flera år sedan då den var en nyhet hos T & M och jag tog upp dem ur urnor och liknande och grävde ner dem i jordbäddarna i kallväxthuset på hösten och bara någon enstaka dog under vintern så de går nog bra att också gräva ner på friland i Linköping de verkar inte vara så dåligt härdiga.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon