Elinzon1-2
08-04-2008, 18:50
Jag vill ha ett växthus och går alltså i det fantastiska planeringsstadiet där inget är omöjligt. Skulle vilja ha både plattor för krukor och möbler och dessutom rena bäddar.
Är det bara att gräva, fylla makadamm isolera plus mer makadamm och sedan välja sättsand eller jord beroende på om det skall vara plattor eller bädd? Räcker 50 cm matjord till ex.vis kiwi eller liknande?
Elin
Hej! Har tyvärr inget svar åt dig, för jag undrar samma som du, så hoppas att vi får svar!
Hälsningar Inglan
ingelsgarden1
11-04-2008, 22:04
Hej! jag tycker att det verkar vettigt, men om 50 cm. matjord räcker är jag inte säker på har ingen erfarenhet av Kiwi. Är det ett träd växer säkert rötterna djupare så där skulle jag inte ha makadamm utan låta rötterna gå ner i leran ( om det är lera i botten ). Om du ska odla andra växter ex. grönsaker, blommor eller tomater tycker jag att du ska lägga någen form av markduk på makadammen innan du lägger dit matjorden så att inte matjorden riner ner i makadanen, där räcker det med ca. 50 cm med matjord.
Lycka till