förvirrad
Det börjar bli lite fullt med plantor i mitt enda "soliga" fönster nu. Frågan är bara vad jag ska göra med de plantor som inte får plats där?

Får de tillräckligt med ljus om de står i ett fönster som ligger i skugga i princip hela dagen? Borde jag kanske flytta runt dem lite, så att alla plantor får rejält med ljus ibland iallafall? (lysrör o.dyl. är inte ett ekonomiskt möjligt alternativ för tillfället, tyvärr...)

Råd och förslag mottages tacksamt smile.gif
Tosan
Jag tror inte det spelar någon roll vilket fönster faktiskt, men om du kan sänka värmen där de står så vinner du en hel del.
Om du dessutom hittar nån lågenergilampa eller har ett lysrör ovanför diskbänken eller så så blir inte plantorna ledsna över det heller smile.gif
EKLO
Hej,
jag är själv nybörjade på förkultivering i år, och har skaffat lysrör. Men: Medan jag trodde att jag inte skulle få tid/råd med ljusrör kom jag på att det finns några i köket, där jag kunde "bulla upp" så att sådderna bara hamnade 10-15 cm nedanför lysrören. Och fick tipset härifrån att man ju också kan köra i två-skift: Hälften av plantorna under lamporna under dagen, resten under natten.

Kanske ett tips?

Mvh Eklo
jahi
Känner igen dilemmat.
Jag har ett rätt skyddat ställe på uteplatsen som några får flyttaut till redan nu o målet e att ta in dom på natten.
I år har jag inte lyckats få in dom en enda gång faktiskt men det e bara en "blomma för dagen" som strukit med än så länge så jag har haft tur.
Man kan åxå knyta enkla amplar av lite grövre snöre ohänga i gardinstång o överallt.
Står dom bara i ett fönster så klarar dom sej nog tills det blir varmt nog ute e min erfarenhet.
förvirrad
CITAT (Tosan @ 16-04-2008, 14:46) *
Jag tror inte det spelar någon roll vilket fönster faktiskt, men om du kan sänka värmen där de står så vinner du en hel del.
Om du dessutom hittar nån lågenergilampa eller har ett lysrör ovanför diskbänken eller så så blir inte plantorna ledsna över det heller smile.gif


Jag har sänkt värmen på elementen och eftersom det sitter "ventilationsöppningar" under själva fönstren så blir det rätt svalt. I det "soliga" fönstret blir det ju förstås rätt så varmt, men de plantor som står där verkar trivas iallafall. Det är de andra plantorna, som för tillfället står på en bänk lite längre in i rummet, som börjar se trötta ut (jag trodde i min enfald att det var tillräckligt ljust i rummet blush.gif )

Jag har en liten skrivbordslampa med lysrör, men den kan nog inte lysa upp mer än nån enstaka planta i taget.

Tosan
CITAT (förvirrad @ 16-04-2008, 15:38) *
Jag har en liten skrivbordslampa med lysrör, men den kan nog inte lysa upp mer än nån enstaka planta i taget.

De brukar ju lysa upp ungefär dubbla bredden iaf. Om du flyttar runt krukorna lite så alla får lika mycket så är det iaf bättre än inget smile.gif Man tager vad man haver heter det ju flirting.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon