Du har fått bra tips redan, men för dem som är intresserade av mycket små, vackra träd som inte behöver beskärning: Här i zon 3 är det minsta trädet jag planterat ett dvärgmandelträd, prunus tenella ('fire hill' tror jag sorten hette). Det var 15 cm högt när jag planterade det och är nu efter tre år 35 cm högt och ungefär lika brett. Kanske har jag tur och får det att bli 1 meter högt så småningom, men det troligaste är att det stannar som litet pytteträd vid 50-60 cm eller så.
Det ser ut som ett litet olivträd där det nu står med mörkgröna, avlånga blad. På våren blommar det på bar kvist med starkt rosa stjärnlika blommor i två veckor (!). Hos mig blommar inget annat i rosa eller rött i denna tid så ögonen dras till det lilla lysande trädet. Sedan kommer frukterna, mandlarna, som nu är så stora att de tynger ned grenarna till marken. Mandlarna är ca 3 cm stora och helt ludna.
Jag gillar stora, tunga, susande träd men denna lilla livskraftiga individ har charmat mig helt och jag pysslar om det efter bästa förmåga. Det sägs att det kan växa i stenparti men hos mig växer det i djup jord invid ett stenparti som jag hoppas ger det värme och vindskydd.
Lite missvisande bilder för blommorna är mer djupt rosa och hos mig blommar de tidigt och länge på helt bar kvist:



Man kan tydligen få dem att växa mer som buskar också: