Full version: drycker till växter
Alexander-VG-zon3
hej hej

satt och funderade över en sak nu ,, jo jag brukar hälla ''skvättar'' och överblivet till krukväxterna . och det brukar bli allt från fanta till iste och sportdrycker och juice m.m . fråga mgi inte varför jag gör det !!!

men läsk och iste och andra dricker innehåller ju en hel del .

så nu till frågorna

hur mycket av detta tar växter upp ??

och binds nåt av det i jorden ?? och hur mår växterna på detta är det farligt för dom ??

dock mina har inte dött än och jag har alltid gjort så .

vad tror ni ??

kaffe och te ska ju vara bra
Christer i Falköping
Gör också så rätt ofta. Tror inte att de tar skada av det. Så länge de inte dör eller blir sjuka är de i alla fall inte ohälsosamt tror jag.
Christer.
Orkidétjuven
Jag vet att min far brukade säga att sockerdricka var nyttigt för växterna, men ngn närmre vetskap om det känne rjag inte till.
stella08
Utspätt öl rekommenderas till epikaktusar, jag kör med det.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon