Surfinian
21-04-2008, 21:34
Hej
Tänk vad glad man blir av att se hur ens äppelträd är fullt av liv och kommer med blad nu. Jag tvivlade på att mitt pelarträd skulle kunna övervintra på balkongen. Men det kommer jättefint nu. Och eftersom man aldrig haft någon trädgård så är det ju så kul nu.

Äppelblom är ju bland det ljuvligaste som finns. Så det ser jag verkligen fram emot. Men nu till min fråga: Kan man ha något annat fruktträd eller bärbuskar på balkongen som skulle kunna övervintra år från år.
Surfinian
kristerh
29-04-2008, 11:52
Vinbär fungerar bra, krusbär likaså, körsbär kan du oxså ha, allt beror givetvis på var i landet du bor.
*Louise*
29-04-2008, 14:53
Åh vilken bra nyhet att man kan ha träd på balkongen!

Måste bara fråga, hur stor kruka måste man ha då? Finns det olika storlekar på träd?
Det finns ju väldigt många träd som inte blir högre än 1.5-2 m t ex dvärgpil eller hängsälg. De klarar sig nog med 20 l , men desto större volym de får , desto bättre är det, det ger stabilare förhållanden.
Många buskar, t ex vinbär och krusbär kan man stamma upp, då passar de bättre i kruka.
mogge92
29-04-2008, 18:11
Fikon går alldeles utmärkt att ha på balkongen

Även vinranka går bra, fast det är ju inte ett träd, men ändå.
Surfinian
30-04-2008, 22:13
Tack så mycket för era svar.
Jag bor i södra Dalarna om det kan vara någon hjälp att klura ut vad som skulle kunna fungera. Eftersom utrymmet är begränsat så är det ju bra om det inte tar för stor plats också. Körsbär och fikon låter ju jättespännande. Men kan man klara det där jag bor? Och hur stora blir dom? Och en vinranka..hm.. det låter härligt men kan den övervintra hos mig tro?
Jag har en dvärgsyrén på balkongen och en japansk lönn.
Dvärgsyrén (som står i en Lindesbergkruka)är från förra året och lönnen från i år
Bilden är en vecka gammal, löven har slagit ut mer..
I balkonglådan på räcket finns det månadssmultron som överlevt vintern.
idipidi
01-05-2008, 07:47
Ett tips på bra läsning om att ha täd i kruka på t.ex. balkong:
http://www.botaniccity.com/shop/includes/l...balkongtrad.pdf
Surfinian
01-05-2008, 10:14
Tusen tack för fin bild och bra länk. Nu ska jag åka en tur till Västerås och Åsby och kolla på olika handelsträdgårdar vad de har. "Lindesbergskrukan"... vad är det. Är det någon speciell kruka....som passar bra för miniträd och dylikt?
Läs här,
http://www.odla.nu/artiklar/lindesbergskrukan.shtmlJag har lönnen i den minsta storleken. Syrénen i mellanstorleken.
I "Balcony" har jag två klematis och en massa perenner i . Perennerna har jag beställt från odla.
[attachment=17579:april29c.jpg]
Surfinian
04-05-2008, 10:10
Nu har jag varit runt och kollat. Och har bestämt mig för en dvärgsyren i en Lindesbergskruka.
Men.. nu är det ju så att jag också har en spalje mot en vägg. Där jag alla år haft någon klättrare. Men jag såg et såå vackert persikoträd och en av personalen hävdade att jag skulle klara att han den där på min balkong. Är det möjligt? Någon som har erfarenhet? Den hette visst Frost.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.