hedepipan
Snälla någon, vi fick ett växthus på 7 kvm och det sitter idag glas, ej härdat. Vi funderar på om vi ska byte till plast det är 3 glas skivor per del på växthuset.
jag vinter förvara inte. Jag tycker det är fit med glas men är det praktiskt?

mvh sara

CillaM
Är det ett sådant litet växthus så kan det gott vara värt att byta till kanalplast. Har du väl bytt kanske du börjar vinterförvara, vem vet? O så är det en annan fördel med plast o det är att det går inte sönder på samma sätt som glas. Har man barn och/eller djur så är det vanskligt med glasbitar som sticker upp här o var.
HelenN
Jag har precis moterat ett växthus i glas, och jag gillar det skarpt. Dels för att man kan se in i växthuset & för att man kan se ut ur växthuset....mycket snyggt....som en del av trädgården. Du skulle ju kunna byta taket till kanalplast, så får du ju kvar trädgårdskänslan!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon