Full version: Så vallmo
UNL
Hej

Vi har en liten slänt i kanten av vår tomt. Den är gräsbevuxen och måste klippas. Det är bökigt pga lutningen och vi funderar på att låta den vara äng.
Vi skulle gärna vilja ha vallmo i slänten och undrar hur vi ska anlägga en vallmoäng.
Kan man köpa frö och plantera på plats? Vi bor i zon 6.
Måste man ta bort en del av befintlig gräsmatta och så i öppen jord eller klarar den att rota sig om man "slänger ut lite frö".
Bör man förodla?
Alla tips tas tacksamt emot.

/Kika
Fenja
Om du vill direkt så är väl vanlig kornvallmo ett bra alternativ till en äng. Ta bort gräset så att jorden är öppen och så där så gror de säkert och du får fin blom i år. Glöm inte att vattna om det blir torrt i sommar. Kornvallmon frösår sig och kommer från år till år om den trivs.
Mvh
Fenja
UNL
Tack så mycket för ditt snabba svar.
Korvvallmo låter bra. De är fina och härdiga.
Vi får ta ut lite rutor i slänten och så.
Tack igen!


/Kika
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon