Jonas!
Lång tid till svar....
den första arten är mycket riktigt
S. hamatus. Den är unik med sina "krokar" på stammarna.
Sen till "äkta nattens drottning".... det blev en lång utläggning
Allt utgår från Linnés namn
Cactus grandiflorus från hans bok Species Plantarum från år 1753. Den växt Linné hade tillgång till när han publicerade namnet är den som ska bära namnet
Selenicereus grandiflorus. Nu är det inte helt enkelt att ta reda på just detta eftersom de finns då få bevis kvar. De herbarie-exemplar som finns bevarande från Linnés tid är, om jag inte minns fel, alla från efter 1753 och kan därför inte användas som "bevis". Det som återstår är då de referenser Linné anger och utifrån en eller ett par illustrationer kommit fram till att han hade tillgång till en växt som troligen hämtades på Jamaica... men inte helt säkert.
Den typ av
Selenicereus som växer på Jamaica och överensstämmer med de tidiga illustrationerna har en del specifika karaktärer.... relativt smala (c. 1,5 cm breda) stammar, med många ribbor (6-8) och nållika, ofta relativt långa taggar. Taggarna faller vanligen av på äldre stammar. Typen förekommer på Cuba, Jamaica, delar av Centralamerika och i SÖ Mexico. Detta är alltså
Selenicereus grandiflorus.
Till problematiken hör att det formligen vimlar av
Selenicereus-typer som bara gradvis skiljer sig i utseende... och vad som ska räknas som en art eller inte är svårt att avgränsa. Många är mycket lika och skiljer sig bara på fin detaljnivå och det är lätt att tänka att de alla hör till samma varierande art. Vi människor varierar ju en hel del också från individ till individ och mellan lika områden.
På norra Cuba finns en typ som är helt lik
S. grandiflorus á la Linné, men den har mycket korta taggar. I Honduras finnas en typ som har långa, spretiga hår mellan taggarna. På Yucutan-halvön finns en annan typ, också med långa hår, men här är håren tilltryckta mot stammarna. På norra Hispaniola finns ytterligare en typ, men denna har färre ribbor och kortare taggar... på södra delen återfinns samma typ som på norra delen fast med längre taggar. Listan kan göras lång. Alla dessa har någon gång längs vägen fått egna artnamn, men det är tveksamt och skillnaderna räcker.
S. brevispinus, S. hondurensis, S. donkelaarii, S. urbanianus, S. kunthianus.... Gemensamt verkar dock vara att de fäller taggarna på äldre stammar.
En bra bild på Linnés
S. grandiflorus är denna:
Selenicereus grandiflorusTillbaka till
Selenicereus grandiflorus. Den typ som Linné hade tillgång till finns nästan inte i odling. Den är inte alls utrotningshotade eller så, utan växer i högsta välmåga i det naturliga, men av någon anledning försvann den från trädgårdarna. En anledning kan vara att
S. grandiflorus (i Linnés bemärkelse) vanligen växer i mer tropiska områden än andra arter/typer och att den helt enkelt frös bort i Europa.
Vanligast i odling är
Selenicereus pteranthus (nattens prinsessa) och några liknande typer. De har gemensamt att stammarna är relativt grova, upp till 3-5 cm på välväxta exemplar med 4-5 (-6) ribbor. Taggarna är korta, ofta svarta och "lökformade" hos
Selenicereus pteranthus, (strikt bemärkelse) och sitter kvar på äldre stammar. Vanlig är också en typ med lite längre, gulbruna till bruna taggar och detta kan vara bara en ytterligare variation av.
S. pteranthus eller hybrider... ingen vet med säkerhet. Denna typ återfinns inte i naturen. En vild gissning är att det är hybrider mellan
S. pteranthus och någon annan art, möjligen
S. coniflorus.
S. coniflorus ser ut som
S. pteranthus, fast med långa taggar, upp till 15 mm. Både
S. pteranthus och
S. coniflorus är i grunden mexikanska arter och något tuffare vad gäller klimatet. Dessa mexikaner behåller taggarna på äldre stammar.
En bild på S. pteranthus (trots filnamnet):
Selenicereus pteranthus/Ulf