oliv
Är det någon som har en sort som överlevt en vintertemperatur på 8 grader?

Jag letar efter en tålig sort med enkel blomma (röd, gul eller orange).

Det är nämligen så att jag vill ha en hibiskus som överlever i mitt inglasade uterum. Hiibiskus blommar otroligt bra in i vintern, men de sorter som jag testat har inte överlevt (de överlevde halva vintern). Så om jag får tag i en sort som är lite tåligare då kanske det kan gå. yahoo.gif

Är det någon som har testat? tongue.gif
Alexander-VG-zon3
mina har blommat i lägre än +8c ,, skillnaden är att dom är lövfällnade i temp under +5c . så du kan köpa vilken sort som helst och den tål att övervintra i en sådan temp . dock tål dom inte frost så bra .
Christer i Falköping
Mina har stått betydligt kallare och överlevt, konstigt att dina inte gjort det. Det har inte varit några speciella sorter heller. Problemet med uterum är ju att när solen tittar fram kan det plötsligt bli betydligt varmare. Kanske det kan vara temperaturväxlingar som knäkt dina?
Christer.
Alexander-VG-zon3
eller att man inte har vattnat dom ?? eller har dom blivit brända av solen ??

mina egna har jag ute tills det dippar neråt 0c +1c sedan tas dom in på natten och ut på dagen när sedan dagen blir runt +5c så åker dom in i en källare . sedan ut igen på våren när det är runt +5c .

oliv
Hej och tack för alla svar!

Jag har alltså haft två hibiscusar i min inglasade uteplats i vintras.

Den ene som var en ettårsstickling dog (ruttnade, den var nog för liten).

Den andra var en gammal stickling (uppstammad). Den fällde till sist löven och är fortfarande lite grön under barken, men jag har nästan räknat ut den (visar fortfarande inga tecken på nya skott).
Kanske var det fel att klippa bort topparna på grenarna när de hade vissnat?

Båda har jag haft i långtidsvattnande krukor (som alla mina växter i uterummet).

Det här var första gången som jag haft inglasad uteplats och det har varit ett experiment:

vissa växter har överlevt (avocado, guava, och så klart oliv, citrus, dvärggranatäpple, jasmin (officinalis), banan (dvarf orinoco), lager, kamellia), bravo.gif

vissa inte (kaffe - den växer visserligen på höjd, men klarar inte under 10 har jag läst mig till i efterhand, arrayán - en syrlig guava, en mango - som dock började bli sjuklig redan innan så den ska jag testa igen). no.gif


Har någon lyckats med att ha en hibiscus ljust och svalt (6-8 grader) på vintern? Vilken sort i så fall (tror ändå att det kan finnas skillnader om än små sådana)...

När löven torkar in och grenspetsarna börjar vissna, måste man låta den vara så här skräpig tills nya skott kommer eller får man klippa bort sådant?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon