Köp aldrig
stjälpt mått. För din plånboks skull.
Såg precis en annons på blocket om en som ville sälja färdigkluven blandved för 300 kr m3 stjälpt mått.
Jag å min sida tycker det är stöld.
Antingen brukar jag gallra själv, eller hitta ved som skänkes. Men eftersom jag också köper ibland har jag lärt att man alltid ska köpa
travat mått. Det är faktiskt så att om man köper stjälpt mått som i exemplet ovan så kommer man att betala 700-800 kr när man sedan travat den där kubikmetern.
Alltså är en kubikmeter stjälpt mått = 0,3 eller 0,4 kubikmeter travat mått. Lite beroende på tjocklek på själva veden o hur mycket luft som man köper. (Ganska mycket!)
Det märks även då man bär, staplar o travar in veden i vedboden som legat ute i stjälpta högar. Man tänker - hur ska jag få plats med allt detta i vedbon? Det visar sig sedan få plats nästan hur mycket som helst bara man travar veden.
Hade turen en gång att få till skänks gammalt timmer som den som skänkte bedömde till ca 5 kvm. När jag hade klyvt o kapat o travat allt detta visade det sig i själva verket vara ca
25 kvm!
Massa eller luft. Det är hela grejen.