Jag har en bild på min dator som jag vill skicka till ett mobiltelefonnummer. Hur gör jag det ????
CITAT (TEZZ @ 17-05-2008, 17:01)

Jag har en bild på min dator som jag vill skicka till ett mobiltelefonnummer. Hur gör jag det ????
måste nog lägga över den till telefonen och skicka den därifrån
Jag brukar skicka dem som epost till telefonen. Men det förutsätter ju att mottagaren kan läsa epost i mobilen. En annan väg att gå är via MMS, men då måste det väl MMSas från någon. Vet inte om operatörerna har sådana tjänster längre, att kunna skicka SMS och MMS via webben.
*Stintan*
19-05-2008, 10:44
Annars kan du ansluta kameran till datorn, antingen genom att sätta i minneskortet eller genom usb-kabeln. Gå sen in i "datorn" och kolla i vilken port den ligger. Öppna bildmappen som vanligt och högerklicka på bilden och välj "skicka till" där ska då porten finnas så du kan klicka på rätt port. Öppna sedan porten i "datorn" och dra bilden till DCIM (står så på min mapp där bilden ska ligga.
kalle_p
19-05-2008, 12:58
Om både telefon och dator har Bluetooth så är det lösningen. En långsammare men lika väl fungerande lösning är IR-porten (om det nu är en bärbar dator du har).
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.