Gultulpan
27-05-2008, 08:02
Såg en igelkott i trädgården igår kväll. Gick ut och fotograferade den och lade ut lite bröd som den glatt smaskade i sig. Den gick runt en bra stund och verkade inte särskilt stressad. Den var inte rädd för katten utan gick fram och nosade på den stackaren som inte vågade röra sig ur fläcken. Tycker det är så trevligt med lite djur runtomkring. Hur stor chans är det att den kommer tillbaka, och vad ska man lägga ut som den kan äta i så fall?
ängsvädd
27-05-2008, 08:06
Ett eller flera skålar/fat med vatten brukar uppskattas

Kattmat kan också ges. Lyckliga er som förärades med ett besök av igelkotten
milinla
28-05-2008, 17:49
Grattis till igelkotten! Den kommer säkert tillbaka, kanske på sena kvällen eller under natten.
Sätt ut lite keso och strömming till den. Men passa på skatorna så de inte tar maten.
milinla
Ge den kattmat när den kommer. Det uppskattar den, och det är ofarligt. Undvik mjölkprodukter, det får de magproblem av.
huskatt
29-05-2008, 05:23
Vi har en igelkottsfamilj på tomten.Dom dricker vatten i dammen o går omkring på morgnar/kvällar o sällskapar.Våra hundar/katter bryr sig inte om dom nu, o inte är kottarna rädda heller.
zaaritha
30-05-2008, 21:04
Vi har ju 3-4 kottar på tomten.
De äter kattmat o katt-torrfoder.
Dricker ur hundens vattenskål.
Trevliga djur--håller ordning på sniglarna!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.