Ingrid Zon3
Idag såg jag första blomman på min Stanwell Perpetual, lite perforerad och inte lika fylld som senare men vad gör det? smile.gif

[attachment=18999:Stanw_P_20080531_2.JPG]

Och så två bilder på min pimpinell som jag inte vet namnet på. Blommar en vecka bara om det fortsätter vara så här varmt, men kan bli två om det svalnar. Små svarta nypon, och busken blir bara drygt en meter hög.

[attachment=19001:pimpinell.JPG]
[attachment=19000:Pimpinell_allium.JPG]

Någon som vet vad den heter? Jag tycker den verkar vara för liten för en Plena.
noranettan
Det finns flera kloner av plenan, så det kan ju ändå vara den. Den verkar inte fylld nog för att vara Double White.....Blir den hög????
Ingrid Zon3
Nej, bara drygt midjehöjd på mig, dvs 1,1 - 1,2 meter. Men en del grenar hänger ju så jag vet inte hur man mäter då.
myy
Hur kommer det sig att inget blommar hos mig dunno.gif jag bor också i zon 3!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon