Vera06
Är det nån som vet vad dessa blommor kan vara för nåt?

[attachment=19300:08060616491000.JPG]
[attachment=19301:08060616492000.JPG]
Christer i Falköping
Iris av något slag ser det ut som. Som det ser ut så är det någon form av skäggiris, men det ser inte ut som någon av de mer svulstiga och vanliga. Vet att det är väldigt svårt att fota ljusa blommor, men kan du göra ett försök när solen gått ned, eller det i alla fall är skuggigt?
Christer.
Vera06
Tack, ska försöka senare, tyvärr är det ingen bra kamera heller.
Christer i Falköping
Själv har jag bara mobilkameran numera. Ibland får man toppenbiler och känner att man nog skulle bli fotograf, men sedan kommer bilder som tydligt visar att man inte skall bli det laugh.gif
Christer.
Vera06
Det är samma här men tyvärr bara en gammal mobil med dålig kamera som vi har sladd till att kunna föra över bilder med.

[attachment=19312:08060619375200.JPG]
Christer i Falköping
Sitter och letar i min litteratur, men hittar inget riktigt likt. Men jag har ändrat mig så tillvida att jag inte tror det är en skäggig iris längre. Skulle kunna vara en vit form av Iris missouriensis. Men jag känner mig väldigt osäker. På den andra bilden ser läppen ut att vara så smal och det har jag bara sett på irisar som inte är härdiga här. Men det är min bästa gissning just nu.
Christer.
Vera06
ok, tack. får försöka få in bättre bilder efter helgen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon