Gomorron alla.
Jag har i många år använd stenmjöl i trägården. För många år sen började jag använda det mot bladlöss (på rosor) och det funkade perfekt. Den sega spillningen (från larvarna?) gör at mjölet fastnar presis der i toppen, og larvarna hatar det. Dom försvinner på minuter. Enten fallar dom av eller så dör dom - eller båda.
Så til mördarsniglarna. Själv har jag inga än - jag bor i Sunne. Men om jag hade, så villa jag prova täcka dom med stenmjöl och se på reaktionen.
Fördelen med stenmjölet är att man kan slösa med det hur mycket som helst. Det är bara bra för trägården.
I övrig säger Rudolf Steiner att stenmjölet är beroende av ett rikt mikroliv i jorden för att kunne omvandlas till nyttiga mineraler för plantan. Alltså måste man då odla utan tillsättning av handelsgödsel.
Det vore mycket intressant om någon som har problem med sniglar ville försöka med stenmjöl, och avge en liten rapport.
Hälsningar John