Gunvor Nilsson
Det finns ju inget att se på. Om man söker så är första och sista inlägg 1 januari 1970! huh.gif
Britt-Marie i Bohuslän
Jag använder det gamla forumet som ett uppslagsverk. Finns en utmärkt sökfunktion när jag vill ha svar på frågor som ännu inte är ställda i nya forumet.
Var just in och tittade - något har hänt???? var senast in häromdagen och då funkade allting.
WEBBIS sad.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Det verkar vara något tillfälligt fel just nu på sökfunktionen på det gamla forumet, det fungerade för några dagar sedan att söka tidigare inlägg. Men nu hittar inte heller jag någonting trots att jag ändrar i datumen och trycker in vanliga ord som man brukar få en massa träffar på.
Ingemar
Eftersom jag knappt hinner läsa allt som kommer till i det här nya forumet har jag slarvat med att hålla koll på att det gamla fungerar som det ska.

Men nu ska det fungera igen!
Berith
Du är förlåten för länge sen! laugh.gif
Berith
Iiiiingeemaaaarr! Hallååå! Nu strular gamla sök igen! ohmy.gif
Ingemar
Jag har fixat det igen!
Förmodligen strular det för att någon envisas med att visa alla inläggen (18686st) på en gång, om då någon annan går in samtidigt och försöker söka efter något händer det märkliga saker sad.gif

Tur vi har ett nytt stabilare forum nu laugh.gif
Berith
CITAT (Ingemar @ 30-11-2002, 19:15)
Förmodligen strular det för att någon envisas med att visa alla inläggen (18686st) på en gång...

Vad är då vitsen med att söka...? huh.gif

Och det är tur att vi har en så stabil webmaster! tongue.gif
Gunvor Nilsson
Ingen kan väl söka på gamla forum när det fortfarande står 1 jan 1970? huh.gif
Berith
Det verkar som om nån söker på alla inlägg, utan att skriva in nåt sökord, och då blir det tydligen strul... Om man vill söka efter gamla inlägg skriver man väl in ett sökord! huh.gif Eller hur? För vad är vitsen med att vilja läsa alla gamla inlägg? På en gång...?

Jag var ute och sökte förut idag och då funkade det efter att webbis fixat det! Jooodå, jag skrev visst in sökord!! Gick så bra så! rolleyes.gif
Ingemar
Precis vad jag menade, det verkar som om det förekommer en hel del försök med att visa alla inläggen på en gång och detta tar flera minuter varje gång innan sidan visas och om någon annan samtidigt gör en sökning blir systemet överbelastat och alltihop kraschar.
Gunvor Nilsson
De gånger jag kommit dit så har det stått 1 jan 1970 och då har jag inte brytt mej om att söka.
Berith
Passa på att söka Gunvor - nu funkar det igen! smile.gif
Gunvor Nilsson
Tack Berit skall försöka hinna före "forumsabotören"! tongue.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon